Kwota wolna od podatku

Dziś jest: Środa, 12 maja 2021, Imieniny: Dominika, Pankracego
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Podatki

2018-10-08

Kwota wolna od podatku

Płacenie podatków jest powszechnym i ustawowym obowiązkiem większości obywateli. Wyjątek jednak stanowią te osoby, których dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Ile wynosi ona w Polsce, a ile w innych krajach Europy?

Próg podatkowy w Europie
W krajach Europejskich kwota wolna od podatku jest bardzo zróżnicowana. Najlepiej jest ją porównywać w odniesieniu procentowym do średniej pensji w danym kraju. W Niemczech kwota wolna od podatku wynosi ok 20% (czyli ok. 8130 Euro) w skali roku, w Wielkiej Brytanii jest to 38%, czyli ok. 12000 euro, natomiast w Danii podatki są płacone od kwoty wynoszącej ok 10% średniej pensji krajowej, czyli od kwoty ok. 6263 euro. Najczęściej panującym trendem jest zależność, że im wyższa jest kwota wolna od podatku, tym wyższe są podatki, natomiast dzięki wysokiemu progowi podatkowemu biedniejsi obywatele mają więcej pieniędzy do dyspozycji.



Kwota wolna od podatku w Polsce
W Polsce Kwota wolna od podatku w roku 2017 wynosiła 6600 zł w skali roku, po odliczeniu wszystkich ulg i kosztów uzyskania przychodu. Jest to w porównaniu do Europy bardzo niski próg. Z drugiej strony, podatki w Polsce również należą do jednych z najniższych. W szerszej perspektywie jednak, gdyby porównać sytuację w Polsce i w Wielkiej Brytanii, to przy równych zarobkach i przekroczeniu kwoty wolnej od podatku na wyspach, i tak Polak zapłaci większy podatek niż Brytyjczyk. Powyżej kwoty 6600 zł kwota wolna od podatku wynosi od 6600 zł do 3091 na zasadzie dygresji. Jeżeli dochód wyniesie od 13 000 zł do 85 528 zł, to kwota wolna od podatku jest stała i wynosi 3091 zł. Przy dochodach pomiędzy 85 528 zł a 127 000 zł kwota wolna od podatku wynosi od 3091 zł do 1 zł również na zasadzie dygresji, natomiast przy dochodach przekraczających 127 000 zł kwota wolna od podatku nie występuje.



Zmiany kwoty wolnej od podatku
W 2019 roku kwota wolna od podatku ma zostać ponownie podniesiona do najniższego progu w kwocie 8000 zł. Pozostałe granice podatkowe również zostaną podwyższone, a za nimi najprawdopodobniej podatki, które będą musiały być odprowadzane. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/kwota-wolna-od-podatku-2018.



Kwota wolna od podatku zmienia się i jest dostosowywana do sytuacji ekonomicznej w kraju. Warto obserwować te zmiany, ponieważ mają istotny wpływ na nasze codzienne życie.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.