PIT 2015 – progi podatkowe, terminy, nowości

Dziś jest: Niedziela, 18 sierpnia 2019, Imieniny: Bronisławy, Heleny, Bolesława
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Podatki

2015-01-13

PIT 2015 – progi podatkowe, terminy, nowości

Nowy rok to kolejne obowiązkowe rozliczenie się z Urzędem Skarbowym ze swoich opodatkowanych dochodów. Co w tym roku spotka podatników? Jakie nowości czekają na nich w najbliższych miesiącach? Poniżej wszystkie podstawowe informacje, jakie powinien znać każdy rozliczający się z Urzędem Skarbowym.

Podatnicy nie powinni spodziewać się wielkich rewolucji w zasadach składania zeznań podatkowych. Nie oznacza to jednak, że wszystko pozostało bez zmian. Nowością będą m.in. nowe formularze PIT-ów oraz zmiany w uldze na dzieci. Część z nas będzie także musiała rozliczyć się przez Internet. Kto konkretnie? Szczegóły poniżej.

 

Terminy złożenia PIT-ów

Kalendarz rozliczenia się ze swoich opodatkowanych dochodów w tym roku nie przeszedł większej rewolucji i łudząco przypomina ten z roku 2014. Kolejność składania konkretnych zeznań podatkowych rysuje się w następujący sposób:

Do 2 lutego 2015: PIT-16A, PIT-19A, PIT-28

Do 2 marca 2015: PIT-40, PIT-40A

Do 30 kwietnia: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39

 

Progi podatkowe w 2015 roku

W roku 2015 obowiązywać będą dwa progi podatkowe. W tej kwestii również niewiele się zmieniło z rokiem poprzednim. Niższy z progów o wartości 18% obowiązuje podatników, których dochód roczny nie przekroczył kwoty 85528 zł. Każda inna osoba zobowiązana jest do zapłacenia podatku rzędu 32%. Co jednak istotne, pierwsze uzyskane przez podatnika 85528 złotych zostanie objęte niższym progiem podatkowym, a dopiero przekraczająca kwota objęta będzie 32% progiem.

Nowe formularze

Swego rodzaju nowością będą zmienione formularze PIT. Przybiorą one nową szatę graficzną ze względu na przyjęcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym. Wszelkie zmiany, które zaszły na tym polu, mają na celu stopniowe przygotowywanie kraju do zupełnej informatyzacji systemu podatkowego. W tym celu także zmieniono zasady rozliczenia się z przedsiębiorcami, którzy chcą złożyć PIT za swoich pracowników. W przypadku, gdy jest ich więcej niż pięciu – pracodawca jest zobowiązany złożyć PIT przez Internet.

 

Większa ulga na dzieci

Sporo zyskają w tym roku podatnicy, którzy korzystają z tzw. ulgi prorodzinnej. Ta została zwiększona aż o 20%. Dotyczy to jednak tylko rodzin, które posiadają co najmniej troje dzieci. W ich przypadku kwota ulgi zwiększy się o całe 332 zł. Jeśli rodzina jest jeszcze większa, wówczas podatnik może liczyć na dodatkowe 475zł. Zyskają również ci, których dochód ni uprawniał do skorzystania z pełnej ulgi na dzieci. Dotychczas, jeśli roczny dochód podatnika był mniejszy od przewidzianej ulgi, ten otrzymywał tylko jej część. Od 2015 ta sytuacja się zmieni i każdy uprawniony otrzyma pełną ulgą. Ta w odpowiednich przypadkach będzie finansowana przez Urząd Skarbowy.

Autor: W. Chentkiewicz


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.